„Jeżeli dana osoba może podjąć pracę, to właściwie jest to zaprzeczenie faktu, że ona się do tej pracy nie nadaje”

13 stycznia 2017

Aż ciężko ten cytat skomentować. Totalna bezmyślność senatorów, którzy nie zgodzili się na nowelizację ustawy, która pozwoliłaby rencistom socjalnym na dorabianie do 130 % średniej krajowej.
Z pewnością to tłumaczyłam, ale przypomnę jeszcze raz:
Jest sobie renta socjalna i renta inwalidzka.
Rentę inwalidzką dostają ci, którzy byli zdrowi, przepracowali co najmniej 5 lat tak legalnie, nie na śmieciówce, a potem coś im się stało i utracili sprawność. Ewentualnie rentę inwalidzką dostają ci, którzy nawet jeśli byli niepełnosprawni od dzieciństwa, załapali się jeszcze na stare przepisy, przepracowali 5 lat i ją dostali.
Rentę socjalną dostają ci, którzy są niepełnosprawni od urodzenia, albo utracili sprawność w czasie nauki no i mają stopień znaczny.
Renta inwalidzka jest uzależniona od zarobków a renta socjalna jest zawsze taka sama i jest to 84 % najniższej renty, czy jakoś tak, zajrzyjcie sobie na stronę ZUS, bo mi się teraz nie chce tego szukać. W każdym razie renta socjalna jest niższa od innych świadczeń.
Niektóre osoby niepełnosprawne pobierające rentę inwalidzką lub socjalną mimo, że mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy, mogą pracować, jeśli znajdą coś, do czego będą się nadawać. Taką możliwość dopuszcza Ustawa o Rehabilitacji i Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych (mam nadzieję, że nie pokręciłam czegoś w nazwie). Jednak te możliwości pracy są dość mocno ograniczone. Są zawody, których takie osoby mogą się nauczyć, są czynności, które mogą wykonywać przy odpowiednim oprzyrządowaniu. Są też tacy pracodawcy, którzy wykorzystują fakt, że na niepełnosprawnych można brać dofinansowania, wymyślają jakieś firmy, zatrudniają ludzi, biorą na nich dofinansowanie, płacą im najmniej jak się da i ci ludzie niby coś robią w domach zdalnie.
Osoba pobierająca rentę inwalidzką może dorobić bez zawieszania do 70 % średniej krajowej. Jak zarobi więcej niż te 70 % a mniej niż 130 % średniej krajowej, to coś tam z tej renty się obcina, a dopiero jak zarobi powyżej 130 %, to tę rentę się zawiesza.
Jeżeli ktoś dostaje rentę socjalną, to jeśli zarobi więcej, niż 70 % średniej krajowej, to mu się za dany miesiąc w całości tę rentę zabiera.
Dzisiaj dowiedziałam się, że renta socjalna jest wypłacana z innego źródła, niż renta inwalidzka.
W każdym razie podsumowując ten mój przydługi wywód chcę zakończyć puentą, że niepełnosprawnych od urodzenia lub od dzieciństwa państwo karze za to, że są niepełnosprawni od urodzenia lub od dzieciństwa. Jest też druga możliwość – ustawodawcy nie mieści się w głowie, że taka osoba może być zmuszona do usamodzielnienia się i samotnego życia. Krzywdzącym jest więc stwierdzenie, że pobieranie renty socjalnej i praca, to są dwie sprzeczności. Można np nic nie widzieć od urodzenia lub od dzieciństwa, nauczyć się jakiegoś zawodu i pracować. Jednak te możliwości pracy zawsze będą ograniczone. Osoba niewidoma nie pójdzie na kasę do supermarketu, do sprzątania, do ochrony lub na budowę, nikt jej też nie zatrudni za granicą na zmywaku, czy przy zbiorze owoców, bo ma konkurencję w postaci bardziej w tych czynnościach wydajnych osób widzących. Tym bardziej, że możliwości pracy osób niewidomych wciąż kurczą się.
Dwie osoby mogą wykonywać tę samą pracę. Jedna będzie przy tym otrzymywać rentę, druga nie. Jedna może przeliczać sobie rentę i ją zwiększać, druga nie. A takie osoby różni jedynie moment utraty sprawności, lub moment podjęcia pracy. Np – i tu niestety muszę złamać zasady i napisać o rodzinie – jestem tylko rok młodsza od mojego brata. Mamy identyczną niepełnosprawność, oboje od urodzenia, ale on zaczął pracować chyba 5 lat wcześniej niż ja, wskutek czego mamy różne renty i różne prawa.
Zapraszam tego senatora, który powiedział, jak w temacie tego wpisu, choćby do jakiegoś gabinetu masażu, czy nawet do naszej biblioteki. Niech zobaczy i niech nie gada głupot, bo przykro jest czytać takie rzeczy po powrocie z pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: