Audycja o szkole w Laskach, czyli o przedmiotowym traktowaniu

16 Październik 2016

Chodzi mianowicie o tę audycję.
Bardzo mi się nie spodobało to, że audycja ta była bez udziału osób niewidomych. Pani redaktor prowadząca audycję rozmawiała z dyrektorką ośrodka w Laskach, prezesem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, które ten ośrodek prowadzi, oraz z pewną siostrą zakonną, której rola nie jest mi znana. Smutne, że do audycji nie zaproszono kogoś z niewidomych: absolwenta Lasek lub ucznia. Takie „o nas bez nas”. Takie traktowanie paternalistyczne, któremu nie powinnam się dziwić. Gdyby owo towarzystwo traktowało osoby niewidome po partnersku, to każdy pełnoletni absolwent zostałby poinformowany, że może zapisać się do tej organizacji, aby w przyszłości mieć wpływ na to, co się w niej dzieje.
A swoją drogą:
1. „Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi” to moim zdaniem nazwa okropnie staroświecka. Kojarzy mi się z taką dobroczynnością rodem z XIX wieku.
2. Zupełnie z innej beczki – przy okazji próby odsłuchania audycji już po czasie jej emisji okazało się, że strona naszego polskiego, publicznego radia jest niedostępna dla niewidomych. Osoba, która nie widzi, nie jest w stanie włączyć odsłuchiwania audycji archiwalnych na komputerze, korzystając z programu odczytu ekranu. Wiem, że z tą stroną radzi sobie Voice Over na urządzeniach firmy Apple. Dobrze, że w ogóle coś sobie radzi z tą stroną, ale nie na tym polegają zasady dostępności.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: