Czy osoby upośledzone umysłowo powinny przystępować do bierzmowania?

9 października 2016

Ja mam co do tego wątpliwości. Zawsze tłumaczono mi, że bierzmowanie, to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej i że zobowiązuje on do głoszenia ewangelii. A tym czasem do bierzmowania przystępuje gimbaza i… …głęboko upośledzeni umysłowo.
Wczoraj siostra zakonna opowiadała o takim bierzmowaniu. Było to bierzmowanie osób niewidomych z dodatkowymi niepełnosprawnościami, przede wszystkim głęboko upośledzonych umysłowo. Na moje oburzenie odpowiedziała, że na szczęście mamy tolerancyjnego biskupa, który im tego bierzmowania udzielił, że ona tak naprawdę nie wie, co ta młodzież przeżywała, że na pewno coś przeżywała, że byli ładnie ubrani, że było dużo ludzi, że „mówili językami”, czyli wydawali z siebie te swoje dźwięki i dobrze, że biskup nie uciekł. Na koniec dodała – gdyby to zobaczyły te kobiety, które biorą udział w czarnym proteście, to by już nic nie powiedziały, bo te dzieci są otoczone taką miłością. Kiedy odpowiedziałam na to – a skąd wiadomo, czy to są dzieci z trudnych ciąż, czy może już z trudnych porodów (których ten protest nie dotyczy) – nie wiedziała, co odpowiedzieć.
A żeby zamknąć temat tego sakramentu, uważam, że powinni być do niego dopuszczeni bardzo nieliczni: kandydaci na zakonników i księży, konsekrowane dziewice i diakoni świeccy, ewentualnie ktoś, kto udowodni, że jest wystarczająco dojrzały do tego sakramentu, a powinna to sprawdzać jakaś specjalna, diecezjalna komisja. I nie może to być przepytanie z paciorka. To musi być poważna rozmowa z poważnymi, już pełnoletnimi ludźmi.
Nie trafia do mnie argument siostry zakonnej, że Pan Jezus przyszedł do każdego. Owszem, ale Duch Święty nie zstąpił na każdego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: