Czy faktycznie jest 5000000 niepełnosprawnych?

27 września 2016

Co jakiś czas słyszę taką informację: W Polsce jest 5000000 osób niepełnosprawnych.
Rozumiem, że 5000000 osób ma orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiam się, ile z tych 5000000 jest osobami naprawdę niepełnosprawnymi, czyli ile jest takich osób, którym niepełnosprawność utrudnia codzienne życie.
Mówi się o uniwersalnym projektowaniu miast, zasłaniając się rodzicami z dziećmi w wózkach. Dziwne. Dzieci rodziły się zawsze. Wózki dziecięce są czymś normalnym. A jednak to nie rodzice niemowlaków walczą o windy i podjazdy.
Gdy mówi się o projektowaniu uniwersalnym, mówi się o osobach na wózkach, o kulach i o osobach starszych. Czasem ktoś coś napomknie o słabowidzących, ale o niewidomych się nie myśli. A po co? Przecież niewidomi nigdzie sami nie wychodzą. Jak już ktoś sam wychodzi z domu, to na pewno jest słabowidzący. Niewidomi nie obsługują komputerów. Jak ktoś już obsługuje komputer i internet, to na pewno jest słabowidzący.
Jak ktoś nie widzi, to sam do łazienki nie wyjdzie i się nie myje. To tak a propos obejrzanego wczoraj reportażu. Pokazano tam panią, która nie wychodzi do łazienki, bo nie widzi. Załatwia się do pojemników obiadowych, nie myje się i ma robaki w głowie, bo nie widzi. Taki potencjalny pracodawca to obejrzy albo przyszła teściowa kogoś niewidomego, albo rodzice małego dziecka, które ma raka oka i które muszą za wszelką cenę ratować. I klęska gotowa.
Ale to już na całkiem inny wpis.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: