Automatyczne taksówki bez kierowcy?

17 sierpnia 2016

Dzisiaj słyszałam w radiu, że jedna z firm ma wypuścić autonomiczne samochody, z przeznaczeniem dla korporacji taksówkarskich.
Obawiam się, że te taksówki staną się barierą dla samodzielnych osób niewidomych.
1. Kiedy osoba niewidoma wzywa taksówkę, zazwyczaj informuje konsultanta, że jest osobą niewidomą, będzie miała białą laskę i żeby kierowca do niej podszedł. W jaki sposób taka osoba znajdzie autonomiczną taksówkę?
2. Jak taka osoba skontroluje, czy autonomiczna taksówka zawiozła ją pod właściwy adres?
3. Zakładam, że w takiej taksówce będzie terminal płatniczy. Podejrzewam też, że będzie to terminal z dotykową klawiaturą, absolutnie nie do obsłużenia przez osobę niewidomą.
4. A właściwie, to po co piszę takie rozważania? Przecież gdy tego typu taksówki trafią w końcu do Polski, społeczność niewidomych tak zbiednieje, że nie będzie ich stać na taksówki. Na dodatek nie będą mieli po co wychodzić z domu, bo pracy nie będzie, a świat wokół nich będzie już tak najeżony barierami informacyjnymi, że zwyczajnie nie uda im się wyjść z domów. Wszystko będą załatwiać przez ledwo dostępny internet, albo będą wyręczani przez autonomiczne roboty, opłacone przez PFRON, który na ten cel wyda wszystkie pieniądze, jakie posiada i nie będzie już mieć na nic więcej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: