Tak sobie myślę, że ludzie są z gruntu źli

29 kwietnia 2016

Kiedyś miałam taką serię wpisów „jak by tu powiedzieć, żeby nie powiedzieć, a powiedzieć” A dzisiaj przyszło mi do głowy, żeby zapoczątkować inną serię wpisów: „Idę sobie chodnikiem i myślę, że…”.
No więc dzisiaj wracając z pracy szłam sobie chodnikiem i myślałam o tym, że ludzie są z gruntu źli.
No bo zauważcie, że dobra trzeba ludzi uczyć: przymusem, przykazaniami, szkoleniami, projektami… Tak. Trzeba uczyć ludzi tego, w jaki sposób być dobrym, trzeba im to nakazywać. Przykazania najczęściej zaczynają się od słowa „nie”. Mówi się ludziom: NIE kradnij, NIE cudzołóż, NIE zabijaj… Prawie wszystko na NIE. Przykazania bez słowa NIE dotyczą jedynie czci do rodziców i przestrzegania dni świętych. I to też jest w formie nakazu, a nie zachęty. Za przestrzeganie tych wszystkich nakazów i stosowanie się do nudnych praktyk będzie bliżej nieokreślona, słabo zareklamowana, wyglądająca na nudną, wieczna nagroda.
Dobra trzeba ludzi uczyć… …o tym już pisałam, a zła jakoś uczyć nie trzeba. Łatwiej jest namówić człowieka do czynienia zła, niż do czynienia dobra. Czynienie zła jest atrakcyjniejsze, przynosi więcej korzyści. Czynienie dobra jest nisko opłacane, albo wcale nieopłacane. Kiedy ktoś czyni zło, to od razu wiadomo, że czyni zło. A kiedy ktoś czyni dobro, to komuś może się wydawać, że ktoś inny czyni dobro, a w rzeczywistości pod przykrywką czynienia dobra, czyni zło. Na czynienie dobra ludziom brakuje czasu. Na czynienie zła ludzie zawsze mają czas. Dobro czynią tylko ci, którzy sami potrzebują, żeby ktoś zrobił dla nich coś dobrego: ludzie wybrakowani, potrzebujący pomocy, niezbyt lotni, którzy nie mogą znaleźć miejsca w świecie, którzy w rezultacie nie potrafią sprostać potrzebom innych, bo są zwyczajnie zbyt mało rozgarnięci. I do tego są naiwni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: