Niewidomi posłowie w przyszłości mogą być dyskryminowani

19 marca 2016

Ktoś podesłał artykuł pt „Przycisk znika z sejmowego słownika”. Chodzi mianowicie o to, że w sejmie podczas przerwy wakacyjnej lub świątecznej będzie montowany nowy system do głosowania. Będą to pulpity podobne do wyświetlaczy telefonów dotykowych.
Tak, wiem, telefon dotykowy już można obsłużyć, bo jest ułatwienie dostępu w postaci programu odczytu ekranu, ale wątpię, żeby ktoś specjalnie w takim systemie montował pulpity z programem odczytu ekranu.
Tak, tak, na domofon dotykowy można założyć osłonkę z otworami. Ale czy ktoś pomyśli o takiej osłonce na ten pulpit do głosowania?
No i nie jest to klawiatura numeryczna, jak rozumiem.
Nic mi nie wiadomo, żeby w obecnym sejmie był jakiś niewidomy lub słabowidzący poseł. Jednak w przyszłości tacy mogą zechcieć startować a nawet mogą dostać się do sejmu. I co wtedy? W praktyce nie będą mogli głosować.
Człowiek podsyłający ten artykuł podniósł alarm na liście dyskusyjnej dla niewidomych. Na razie bez odzewu. Nie podał, z jakiej gazety jest ten artykuł, ale podejrzewam, że z Polityki. Podał tylko, że jest to nr 10.
Aha, bo bym zapomniała!
Do obecnego sejmu startował głuchoniewidomy człowiek ze Śląska. Znaczy tak dokładnie, to niewidomy i słabo słyszący, ale się nie dostał. Może będzie próbował jeszcze raz?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: